Phenom Hoops is headed back to Rock Hill this weekend for the #PhenomChampionShowcase, where the talent on the courts will be fun to watch.  There are several big-time matchups to watch all throughout the event, but here are just a few that should create some storylines heading into the event on Friday and Saturday. Again, these are just a few games that consist of older players that should attract some eyes and brings some storylines with them.

For the full schedule, you can click this link: https://basketball.exposureevents.com/171307/champion-showcase/schedule

Friday

Team Charlotte 2022 vs. Upward Stars Pee Dee Regional (17u) – 6:00PM – Arena Court
Anthony Morrow Elite vs. Atlanta Timberwolves (17u) – 6:00PM – Court 1
Team PUSH Crawley vs. Mint Hill Lakers (17u) – 6:00PM – Court 2
Team Charlotte 2023 vs. Team BOND (17u) – 6:00PM – Court 3
CP3 2025 vs. Team Charlotte 15u (16u) – 6:00PM – Court 5
Rod Howard Select vs. Sheed Wallace Select (17u) – 7:00PM – Arena Court
Flight 9 vs. Riptide 2023 SC (16u) – 7:00PM – Court 3
Team Charlotte 2023 vs. Mint Hill Lakers (17u) – 8:00PM – Arena Court
NC Wildcats 2022 vs. Sandhills Machine 2022 (17u) – 8:00PM – Court 2
CP3 2025 vs. East Tennessee Kings (16u) – 8:00PM – Court 4
Carolina Sonics vs. Carolina Pressure 2023 (16u) – 8:00PM – Court 5
Atlanta Timberwolves vs. Team Charlotte 2022 (17u) – 9:00PM – Arena Court
Sheed Wallace Select vs. Team PUSH Crawley (17u) – 9:00PM – Court 1
Rod Howard Select vs. Anthony Morrow Elite (17u) – 9:00PM – Court 2

Saturday

Team Charlotte 2023 vs. EA Prep Stars Adidas (17u) – 9:00AM – Arena Court
CSB Elite 2022 vs. NC Wildcats 2022 (17u) – 9:00AM – Court 1
Anthony Morrow Elite vs. Team Charlotte 2022 (17u) – 10:05AM – Arena Court
Upward Stars Pee Dee Regional vs. Team BOND (17u) – 10:05AM – Court 1
Combine Academy Black vs. Rock Hill Ballers (17u) – 10:05AM – Court 2
CP3 2025 vs. Flight 9 (16u) – 10:05AM – Court 3
Sheed Wallace Select vs. Atlanta Timberwolves (17u) – 11:10AM – Arena Court
Mint Hill Lakers vs. Rod Howard Select (17u) – 11:10AM – Court 1
Carolina Sonics vs. Gate City Grizzlies (17u) – 11:10AM – Court 2
Sandhills Machine 2024 vs. Upward Stars Pee Dee (15u) – 11:10AM – Court 5
NC Wildcats 2022 vs. Team Charlotte 2023 (17u) – 12:15PM – Arena Court
East Tennessee Kings vs. Team Charlotte 15u (16u) – 12:15PM – Court 4
Team PUSH Crawley vs. Upward Stars Pee Dee Regional (17u) – 1:20PM – Arena Court
CP3 2025 vs. Riptide 2023 SC (16u) – 1:20PM – Court 3
Better Basketball University vs. Carolina Sonics (16u) – 1:20PM – Court 4
Team Charlotte 2022 vs. Sheed Wallace Select (17u) – 2:25PM – Arena Court
Concord Raptors vs. Metro Commandos 2021 (17u) – 2:25PM – Court 2
Mint Hill Lakers vs. Team BOND (17u) – 3:30PM – Arena Court
Team Push Crawley vs. Anthony Morrow Elite (17u) – 3:30PM – Court 1
Rod Howard Select vs. Upward Stars Pee Dee Regional (17u) – 4:35PM – Arena Court